Nadzieja.tv, nadająca oficjalnie od 10 stycznia 2009, to przedsięwzięcie mające na celu prowadzenie w internecie dobrej stacji telewizyjnej prowadzonej całkowicie przez poświęconych temu protestanckich chrześcijan, dla których ewangelizacja nie jest tylko pustym słowem, a Bóg jest wszystkim.
Nasze początki tak naprawdę datują się na kwiecień 2008 roku, kiedy pojawił się pomysł powołania do życia telewizji internetowej, której zadaniem byłaby transmisja nabożeństw Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego ze zboru w Podkowie Leśnej.
Nie była to inicjatywa nowa, gdyż do tej pory zbór podkowiański zajmował się transmisją wyłącznie radiową, kiedy to w czerwcu 2005 roku charytatywna spółka Nadzieja.pl, ściśle związana ze społecznością lokalną, zaczęła próbne emisje. Choć pierwsza z nich, w zapomnianej już technologii Real Media, miała miejsce przez kilka sobót już w 2003 roku, nie zdecydowano się na jej uruchomienie z powodu niewystarczającej jakości przekazu i braku szybkiego połączenia z internetem (warto pamiętać, że były to czasy łączenia się do sieci przez ogólnodostępny numer telefoniczny Telekomunikacji Polskiej).
Nadzieja.pl udzieliła nam wydatnego wsparcia technicznego, wykładając środki (np. większość na konferencyjny system nagłośnieniowy czy różne zakupy w latach kolejnych). W związku ze zmianami własnościowymi w Nadzieja.pl w roku 2012 i kolejnymi w 2018, dziś wspiera nas Fundacja Źródła Życia oraz ASI Polska, jak również darczyńcy krajowi i zagraniczni. Nasze działanie nie byłoby w ogóle możliwe bez stałego wsparcia i nadzoru zboru (parafii) w Podkowie Leśnej.
W maju 2008 roku wyznawcy w Podkowie Leśnej podjęli decyzję o rozpoczęciu przygotowań do uruchomienia projektu i zbiórki niezbędnych funduszy. Zebranie tej, niemałej zresztą jak na zbór kwoty, było warunkiem uruchomienia telewizji w ogóle. Rada Zboru poleciła tę sprawę Bogu w modlitwie.
Pierwsze wpłaty pojawiły się na koncie bankowym w tym samym miesiącu. Potem wśród wyznawców rozdano formularze deklaracji wsparcia przedsięwzięcia z uwagą, że jeśli danej kwoty nie da się zebrać w całości do października 2008 roku, fundusze zostaną zwrócone lub przekazane wolą darczyńcy na inny cel. Dary imienne i anonimowi darczyńcy pozwolili uzbierać nam tę kwotę tak szybko, że już w lipcu mogliśmy dokonać pierwszych zakupów niezbędnego sprzętu, jak zupełną nowinkę w tamtym czasie, czyli NewTek TriCaster 2.0 (komputer do montażu i emisji wideo w technologii Standard Definition). Odbieramy to jako wyraz szczególnego Bożego błogosławieństwa, gdyż w związku z kryzysem gospodarczym na świecie na przełomie roku i niekorzystną zmianą kursu walut, udało się nam ograniczyć wydatki, ale też kupić nieco więcej, co nie byłoby możliwe, gdyby decyzja o zakupie sprzętu została podjęta miesiąc czy dwa później.
Kwestie decyzyjne co do zakupu urządzeń Rada Zboru przekazała w ręce Arkadiusza Piętki (ówczesnego sekretarza zboru i jednocześnie pracownika Nadzieja.pl), z którym współpracował Max Nowosielski (późniejszy kierownik telewizji) i po części Mariusz Czykwin (pierwszy realizator telewizyjny). Zasięgnięto też konsultacji u innych specjalistów. Mariusz Czykwin to pomysłodawca zakupu specjalnego komputera do emisji i montażu wideo (wspomniany TriCaster firmy NewTek). Wpłynął też wydatnie na decyzję zakupu kranu kamerowego, który wśród wyznawców zboru wzbudził największe obawy, a sprawdził się znakomicie i jest używany do dziś. Max Nowosielski, wtedy przedstawiciel Rady Zboru i pierwszy kierownik telewizji, służył radą w wyborze i zakupie kamer (firmy Sony), w tym specjalnej kamery na kran (razem z Mariuszem Czykwinem). Logo stacji opracował Mateusz S. Kitka, wtedy również związany z Nadzieja.pl. Nowe logo zostało odświeżone w roku 2018 przez Macieja Zająca przy premierze nowej wersji witryny WWW z udogodnieniem dla niesłyszących.
Pierwsze prace ze sprzętem miały miejsce w grudniu 2008 roku. Wtedy też postanowiono wyszkolić grupę wyznawców zboru, zainteresowaną tą formą ewangelizacji i przejawiających predyspozycje w tym kierunku. Do dziś jest to zmieniająca się w czasie grupa kilkunastu osób. Kilkoro z nich po odejściu z nadzieja.tv pracuje zawodowo w branży filmowej. Jak ostatnio obliczono nad nagraniami studium biblijnego pracuje grupa nawet stu osób (obsługa, uczestnicy, organizatorzy).
Problem, przed jakim stanęli twórcy był wybór technologii emisji. Zdecydowano się na darmowe rozwiązanie Nullsoft Streaming Video (późniejszy właściciel to AOL) i serwer SHOUTcast, których przedstawicielem był na rynku dobrze znany player Winamp. Nadawanie w technologii Microsoft Windows Media czy Adobe Flash Media, choć zgodne z wieloma standardami, okazały się wtedy dla nas rozwiązaniami leżącymi poza możliwościami finansowymi (droga eksploatacja serwera i ilości użytkowników). Nie bez znaczenia była też założona na początku jakość przekazu w obrazie panoramicznym (16:9) oraz dostępność emisji na Linuxa, czy Mac OS (iOS).
Naszych przekazów na żywo można było słuchać w radiu Nadzieja.FM, które przestało nadawać z końcem grudnia 2012. Kanał telewizyjny zaistniał w sieci faktycznie już 10 stycznia 2009. Początkowo jako próbna, dopołudniowa sobotnia emisja, która z czasem przerodziła się w sobotnio-niedzielną ramówkę, zarzuconą w roku 2014 z racji braku praw autorskich do emitowanych filmów.
W roku 2014 staliśmy się posiadaczami nowego TriCaster XD300, który przeniósł nas w świat technologii HD. Stało się to możliwe dzięki obfitującemu w różne niezwykłe okoliczności zakupie tego komputera przez serwis Allegro.pl, który w rzeczywistości był wart o wiele więcej. W kolejnych latach doposażaliśmy się w różne urządzenia dodatkowe (np. stedicam, prompter, gimbale, oświetlenie LED i kinoflo, urządzenia rejestrujące dźwięk, profesjonalne mikrofony, itp.). W lipcu 2019 roku, dzięki ogromnemu wsparciu finansowemu darczyńców, mogliśmy zakupić TriCaster TC410 Plus, z zestawem monitorów i kompletnie nowymi statywami do kamer. A wkrótce we wrześniu 2019 roku także cyfrowy mikser Behringer X32. Rok 2019 to również 10-lecie nadzieja.tv.
Uruchomienie projektu było pracą u podstaw, drobiazgową i żmudną, choćby dlatego, że wykonywały ją osoby niedoświadczone. W Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce nie było jeszcze takiego precedensu, żeby jednostka kościelna, jaką jest zbór (czyli lokalny kościół), nie tylko zaplanowała, ale i uruchomiła własny przekaz telewizyjny (co raczej nie jest rzadkością za granicą). O projekcie powiadomiono władze kościelne. Odbyła się również specjalna konsultacja z przedstawicielami rodzimej Diecezji Wschodniej. Projekt wzbudzał obawy m. in. w związku z tym, że nie był realizowany przez ORTV Głos Nadziei (dziś Hope Channel Polska), oficjalną instytucję medialną, mimo że dołożono wszelkich starań, aby transmisje odbywały się na odpowiednim poziomie technicznym, bez zakłócania porządku nabożeństwa i z uszanowaniem dla prywatności poszczególnych wyznawców (np. w sali wydzielono specjalną strefę wolną od filmowania, istniejącą do dzisiaj).
Te początkowe wątpliwości udało się rozwiać i udowodnić, że spełniamy wyznaczone kryteria. Dziś stacja, druga największa w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce, wyposażona w nowoczesny sprzęt, nadaje materiał telewizyjny z nabożeństw, kongresów, seminariów czy koncertów, wzbogacając go o materiały religijno-społeczne, historyczne i podróżnicze, realizowane na miejscu, a także poza nim, jak również na zlecenia zewnętrzne, ciągle rozbudowując i udoskonalając swoje zasoby sprzętowe czy software, jak również wprowadzając interesujące rozwiązania, np. wirtualne studio czy język migowy dla niesłyszących. Spełniamy zadania postawione nam przez kierownictwo zboru (radę programową), a więc nasze emisje są przede wszystkim skupione wokół nabożeństw sobotnich, transmitowanych na cały świat.
Stacja stawia na różnorodny repertuar programów religijno-społecznych, które nie stoją w opozycji do standardów biblijnych, prowadząc swój kanał na YouTube (wcześniejszy na Dailymotion, a potem również i ten na Vimeo, zostały zamknięte). Naszym sztandarowym programem, który powstaje od 2011 roku, jest studium biblijne (lekcje biblijne), ale również zajmujemy się produkcją i emisją programów na żywo, w czym się specjalizujemy.
Wszystko, co robimy, pochłania niemałe fundusze, a stałe wydatki ciągle uszczuplają kasę zboru. Zatem bez naszych darczyńców nie moglibyśmy zrobić wiele. Środki kierujemy na utrzymanie pracownika i wolontariuszy, jak również na niezbędne zakupy sprzętu, opłaty licencyjne (oprogramowanie, grafika, materiały audio i wideo, itp.), reklamę w mediach społecznościowych i prasie kościelnej oraz konserwację sprzętu.
Jeśli podoba ci się to, co robimy, wesprzyj nas finansowo:
BNP Paribas Bank Polska SA, ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa
nr r-ku: PL 09 1750 0012 0000 0000 2765 4835
kod BIC (SWIFT): PPABPLPK
koniecznie z dopiskiem: nadzieja.tv
Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego nr 0000019453.
Możesz wesprzeć nas przez PayPal lub skorzystaj z QR-tekst: